יוגה אשטנגה

יוגה אשטנגה היא סגנון יוגה דינמי ותובעני פיזית שמקורו בהודו וצבר פופולריות נרחבת ברחבי העולם. זוהי צורת יוגה המשלבת תנוחות גופניות, או אסאנות, עם שליטה בנשימה, או פראניאמה, וסדרה של עקרונות אתיים, או יאמות ונייאמות. תרגול היוגה אשטנגה נועד לטהר את הגוף והנפש, ולטפח כוח, גמישות וריכוז.

למסורת האשטנגה שורשים בתורתו של החכם ההודי הקדום, פטנג'לי, שכתב את היוגה סוטרות, אוסף של 196 פרשיות על הפילוסופיה והתרגול של היוגה. תורתו של פטנג'לי מספקת מסגרת מקיפה לתרגול היוגה, כולל שמונת איברי היוגה, המתווים את הדרך למימוש עצמי ולשחרור. שיטת האשטנגה, המוכרת גם כשיטת אשטנגה ויניאסה יוגה, פותחה על ידי סרי ק.פטאבהי ג'ויס, מאסטר יוגה ממיסור, הודו, שלמד אצל המורה הנודע ליוגה, סרי טי קרישנמצ'ריה. ג'ויס הפך לפופולרי את שיטת האשטנגה במערב בשנות ה-70, ומאז היא הפכה לאחד מסגנונות היוגה המתורגלים ביותר.

אחד המאפיינים הייחודיים של האשטנגה הוא הדגש שלה על רצף נכון של תנוחות. ישנן שש סדרות של אשטנגה יוגה, שכל אחת מהן מתבססת על הקודמת והופכת למאתגרת יותר ויותר. הסדרה הראשונה, הידועה בשם Primary Series, נועדה לטהר את הגוף ולבנות חוזק וגמישות. הסדרות הבאות, כולל סדרת הביניים והסדרה המתקדמת, תובעניות יותר מבחינה פיזית ומיועדות למי ששולט בסדרה הראשונית.

שיטת יוגה אשטנגה

שיטת האשטנגה נלמדת באופן מסורתי ברצף מסוים, כאשר כל תנוחה מתבססת על הקודמת. גישה מובנית זו מסייעת לטפח תחושת משמעת ומיקוד, ומאפשרת למתרגלים לעקוב אחר ההתקדמות שלהם תוך כדי פיתוח התרגול שלהם לאורך זמן. תרגול האשטנגה מאופיין גם בשימוש בויניאסה, המתייחסת לסנכרון של תנועה ונשימה. זה עוזר לבנות חום פנימי, אשר מאמינים שהוא מטהר את הגוף והנפש ומכין את הגוף למתיחות עמוקות יותר ולתנוחות מאתגרות יותר.

בנוסף לתרגול הפיזי של אשטנגה, המסורת מדגישה גם את החשיבות של עקרונות אתיים, או יאמות ונייאמות. עקרונות אלו כוללים בין היתר אי פגיעה, כנות, אי גניבה, ריסון עצמי ואי אחיזה. תרגול האשטנגה נועד לטפח תחושת שלווה והרמוניה פנימית, ולקדם אורח חיים בריא ומאוזן.

היתרונות של אשטנגה יוגה הם רבים ורחבים. תרגול קבוע יכול לשפר גמישות, כוח וסיבולת לב וכלי דם, כמו גם להפחית מתח ולשפר את הרווחה הכללית. אשטנגה יכולה גם לעזור לשפר את היציבה והשיווי משקל, ויכולה להיות בעלת השפעה חיובית על מערכת הנשימה ומחזור הדם. בנוסף ליתרונות הפיזיים שלה, אשטנגה יכולה גם לעזור להרגיע את הנפש ולהפחית חרדה ומתח.

הייתרונות הנוספים של האשטנגה

בנוסף ליתרונות הפיזיים והנפשיים של יוגה אשטנגה, לתרגול יש גם מורשת תרבותית עשירה ומימד רוחני. עקרונות היוגה אשטנגה, כגון אי פגיעה וריסון עצמי, מעודדים את המתרגלים לחיות בצורה מודעת וחמלה יותר, ולטפח תחושת חיבור עם השלם הגדול. תרגול יוגה אשטנגה מספק גם תחושה של שלווה פנימית ובהירות, ויכול לעזור למתרגלים לפתח הבנה עמוקה יותר של הטבע והמקום שלהם בעולם.

אחד ההיבטים הייחודיים של תרגול אשטנגה יוגה הוא השימוש בבנדהות, או מנעולי אנרגיה, המסייעים לתעל ולכוון את זרימת הפראנה, או כוח החיים, בתוך הגוף. שלוש הבנדה העיקריות המשמשות ביוגה אשטנגה הן מולה באנדה, או נעילת שורש, אודיאנה בנדה, או נעילת בטן, וג'לנדרה בנדה, או נעילת גרון. מאמינים שמנעולי אנרגיה אלו עוזרים לשפר את זרימת הפראנה בגוף ולשפר את האפקטיביות הכוללת של התרגול.

תרגול היוגה אשטנגה יכול להיות תובעני פיזית, וחשוב למתרגלים להקשיב לגופם ולקחת הפסקות לפי הצורך. כמו כן, חשוב למצוא מורה מוסמך ומנוסה שידריך אותך במהלך התרגול, שכן יישור וטכניקה נכונים חיוניים למזעור הסיכון לפציעה ולמקסום היתרונות של התרגול.

אם אתה מעוניין לחקור את היתרונות של אשטנגה יוגה, חשוב למצוא מורה מוסמך ומנוסה שידריך אותך בתרגול. עם מסירות ומחויבות, תרגול אשטנגה יוגה יכול להיות חוויה מתגמלת ומשנה. בין אם אתה מתרגל ותיק או מתחיל, ליוגה אשטנגה יש מה להציע לכולם. למה לא לנסות ולראות איך יוגה אשטנגה יכולה לשפר את הרווחה הפיזית והנפשית שלך? בסטודיו אפשר לתרגל תרגול מייסור קלאסי בימי ראשון-חמישי בבוקר 7-10 כמו גם בימי שבת 9:30-11:30 ובנוסף בסטודיו אפשר לתרגל שיעורים מונחים כל יום כאשר בימי שישי יש שיעורי סדרה ראשונה ושניה אחד אחרי השני